Çoklu aşk (Poliamori) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Poliamori, ya da anlayabileceğimiz anlamda “çoklu aşk”, Vikipedideki – link – tanımıyla; “Bireylerin birden çok sevgiliye sahip olabildikleri, sözkonusu ilişkiye dahil olan herkesin bu durumun bilincinde olup bunu onayladığı, monogaminin (tekeşliliğin) ya da monamorinin tersi niteliğinde, insanlararası ilişki türü.”

Yine Vikipedi de poliamori’nin tekil aşktan (monamori) ayırdedici özellikleri de sayılmış.. Bu şöyle, “sorumlu, açık, dürüst ve uzun vadeli” şeklinde özetlenebilir.. Birinci özellik, tarafların bilgisi ve onayı olması.. Yani, “radikal dürüstlüğe” dayanması ve “aldatma” olmaması.. İkincisi, “çapkınlık”, “tek gecelik ilişki” gibi ilişki biçiminden ziyade, uzun vadeli duygusal yakınlığı temel alması..

Burada insanların temel gereksinimlerinden olan güven duygusunu karşılayan “aile” kavramına karşı olmadıkları, ancak bu kavramın içinin doldurma biçime bir karşı çıkış söz konusu.. Aile kurumu ile karşılanan insani gereksinimlerin, başka alternatiflerinin de olduğu ve bu gereksinimleri bu şekildeki bir yaşam biçiminde de karşılanabileceği söylenmekte.. Bu gereksinimleri karşılamak için de kuralsız bir serbesti yerine, açıkça tanımlanmış kuralları olan alternatif düzenlemelerin yapılması önerilmektedir..

Sizlerin “Poliamori” hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.. Benim şahsi fikrim ise; Şu anda daha çok Avrupa ülkelerinde ve özellikle de Kuzey Avrupa’da yaygınlaşmakta olan bu ilişki türünün, ülkemizde biraz zor taraftar bulabileceğini düşünüyorum.. Tüm düşünce sistemleri ve ilişki türlerinin her ülkede farklı bir hızla yayıldığını düşünürsek, bunun da zaman içinde ülkemizde de görülebileceğini kabul ettiğimi ayrıca belirtmem gerekir..

Bu konuda sitemizde “Poliamori Aşklar; Sana da Aşığım, Ona da..” başlıklı bir kurgu yazım da bulunmaktadır.. Okursanız ve hatta yorum da bırakırsanız, beni çok memnun etmiş olursunuz.

14 views

7 May 2011 Saat : 3:11
Okunma 14

Yorum Yapabilirsiniz